Dogodek, ki ga je organizirala iniciativa AI4SI v sodelovanju z Združenjem za informatiko in telekomunikacije, je skozi številne poglede strokovnjakov raziskal, kako umetna inteligenca že danes spreminja naše delo, gospodarstvo in družbo. Strokovnjaki z različnih področij so predstavili strateške pristope k uvajanju UI, izpostavili konkretne primere dobrih praks ter poudarili pomen razvoja ustreznih kompetenc za prihodnost.
Slovenija je vzpostavila nov pomemben finančni instrument, ki bo do leta 2029 podjetjem in občinam omogočil dostop do skoraj 280 milijonov evrov povratnih sredstev.
V marcu 2025 je na Institutu Jožef Stefan potekal 12. posvet Platforme znanja, ki ga je organiziralo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Dogodek je združil ključne deležnike slovenskega inovacijskega ekosistema z namenom razprave o prihodnosti strateških razvojno-inovacijskih partnerstev (SRIP).
Združenje za Informatiko in telekomunikacije za svoje člane in ostalo strokovno javnost v sodelovanju z različnimi partnerji izvaja delavnice, usposabljanja, izobraževanja in ostale aktivnosti za dvig kompetenc.
Gospodarska zbornica Slovenije vas vabi k izkazu interesa za udeležbo na mongolsko-evropskem poslovnem in investicijskem forumu, ki bo potekal 9.–10. oktobra 2025 (TBC) v Ulan Batorju, Mongolija.
Nedavno poročilo Skupnega raziskovalnega središča Evropske komisije poudarja 221 nastajajočih tehnologij, ki oblikujejo prihodnost, vključno z umetno inteligenco, digitalnimi dvojčki, medicinskim slikanjem in shranjevanjem energije. Ti "šibki signali" so bili prepoznani s pomočjo naprednih tehnik rudarjenja besedil v znanstvenih publikacijah in patentnih prijavah.
Na 12. posvetu Platforme znanja, ki ga je organiziralo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI), so se predstavniki gospodarstva, raziskovalnih institucij in države strinjali, da so Strateška razvojno-inovacijska partnerstva (SRIP) ključno orodje za dvig konkurenčnosti Slovenije. Dogodek je bil priložnost za oceno preteklih dosežkov in oblikovanje konkretnih usmeritev za prihodnost.
Ministrstvo za digitalno preobrazbo je pripravilo osnutek Zakona o izvajanju Uredbe (EU) o določitvi harmoniziranih pravil o umetni inteligenci (UI), ki je trenutno v javni obravnavi na portalu eUprava.
GZS, Združenje za informatiko in telekomunikacije (ZIT) ter Strateško razvojno-inovacijsko partnerstvo GoDigital pozdravljamo odločitev o izgradnji novega superračunalnika in tovarne umetne inteligence v Sloveniji (SLAIF). Ta strateški projekt, v katerem sodeluje tudi GZS, bo pomembno okrepil tehnološko moč države ter prispeval h konkurenčnosti in digitalni preobrazbi slovenskega gospodarstva.
V Združenju za informatiko in telekomunikacije smo ponosni, da sta dve Nagradi GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke od skupno petih šli letos v ženske članske roke, in sicer Esteri Brajak, MEDIUS d.o.o. in Medeji Lončar, SIEMENS d.o.o.