SRIP GoDigital

Novice


Zaključili smo projekt ESSA in v Evropi izboljšali veščine na področju programskega inženirstva

Zaključili smo projekt ESSA in v Evropi izboljšali veščine na področju programskega inženirstva

Projekt European Software Skills Alliance (ESSA), ki ga je financiral program Evropske komisije Erasmus+ in vodil DIGITALEUROPE, se je po 4 uspešnih letih zaključil s pomembnim ogrodjem za oblikovanje kvalificirane delovne sile na področju programskega inženirstva v EU. S 26 partnerji in več kot 50 pridruženimi partnerji je projekt ESSA združil inštitucije znanja, industrijo in oblikovalce politik, da bi spodbudil izpopolnjevanje in preusposabljanje v poklice s področja programskega inženirstva, za katere vlada veliko zanimanja. Akcijski načrt za veščine na področju programskega inženirstva Leta 2022 je bila v okviru projekta ESSA predstavljena strategija Software Skills Strategy for Europe, z namenom napovedovanja potrebe trga in spodbujanja razvoja kompetenc na treh ključnih področjih: usposabljanja, izobraževanja in pridobivanja potrdil. Strategija, ki se je letno posodabljala, je usklajena z evropskimi poklicnimi standardi in zato prinaša enoten pristop za industrijo, izobraževalne inštitucije in področje izvajanja politik. Tržno usmerjeni izobraževalni programi in viri Izčrpna poročila ESSA služijo kot podpora inštitucijam znanja pri razvijanju prožnih učnih načrtov in so pripravljena glede na potrebe in zahteve po znanjih s področja programskega inženirstva, kot so razvijalec, DevOps inženir, oblikovalec rešitev in strokovnjak za testiranje. V pilotnih učnih programih ESSA, ki so se v 8 državah EU začeli izvajati leta 2023, se je usposabljalo več kot 100 udeležencev. V usposabljanja so bila vključena ključna znanja in spretnosti s področja programskega inženirstva, ki jih evropska delovna sila najbolj potrebuje. V Sloveniji smo uspešno izvedli DevOps akademijo in podelili mikrodokazila. ESSA Learn: Odprta platforma za vse Novembra 2024 je začela delovati odprta spletna učna platforma ESSA Learn, na kateri so zbrane vse izobraževalne vsebine in gradiva za usposabljanje, ki so jih skupaj razvili in pilotno izvedli ESSA partnerji. Platforma je prilagodljiva in dostopna vsem, saj učencem in inštitucijam znanja omogoča dostop do virov, ki so prilagojeni vlogam s področja programskega inženirstva, ki so bila identificirana v okviru projekta ESSA: strokovnjak za testiranje, razvijalec, oblikovalec rešitev in strokovnjak za DevOps. S to platformo projekt ESSA še naprej krepi evropski digitalni ekosistem in zagotavlja, da je usposabljanje na področju naprednih znanj s področja programskega inženirstva dostopno posameznikom, organizacijam in inštitucijam znanja po vsej EU. Nadaljevanje poslanstva po zaključku projekta ESSA Po koncu projekta se bo konzorcij ESSA preoblikoval v zavezništvo, s ciljem, da odpravi pomanjkanje digitalnih spretnostih v Evropi, ter z zavedanjem, da so napredne digitalne spretnosti bistvenega pomena za konkurenčnost in gospodarsko odpornost.

Ključne veščine za evropski digitalni in zeleni prehod

Ključne veščine za evropski digitalni in zeleni prehod

Na voljo je poročilo o analizi potreb po vlogah in veščinah, ki smo ga pripravili partnerji na projektu Digital4Sustainability. Poročilo ponuja poglobljen vpogled v znanja in spretnosti, ki jih Evropa potrebuje za doseganje ambicioznih ciljev trajnostne in digitalne prihodnosti. To izčrpno poročilo opredeljuje kritične vrzeli na področju kompetenc, spretnosti in znanja, ki zagotavljajo uporabne informacije za oblikovalce politik, inštitucije znanja in vodje organizacij.

Konferenca GoDigital: Mlade moramo pravočasno pripraviti na digitalni svet

Konferenca GoDigital: Mlade moramo pravočasno pripraviti na digitalni svet

Uporaba AI v gospodarstvu je hkrati evolucijska in revolucionarna, saj prinaša tako postopne izboljšave kot tudi prelomne spremembe. Kljub številnim primerom dobre prakse Slovenija pri digitalizaciji in digitalnih kompetencah zaostaja za evropskim povprečjem, zato je tu nujen pospešek, se je strinjalo prek 400 udeležencev največje neodvisne poslovne konference s področja digitalizacije v Sloveniji. Med nujnimi ukrepi so predlagali uvedbo obveznega predmeta računalništva in informatike v osnovne in srednje šole. Konferenco GoDigital 2024 je organizirala Gospodarska zbornica Slovenije v sodelovanju z Združenjem za informatiko in telekomunikacije, strateško razvojnim inovacijskim partnerstvom SRIP GoDigital, in Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport. Podeljena je bila tudi nagrada GoDigital za najboljši digitalni projekt leta 2024, ki ga je prejelo podjetje INEA v sodelovanju s Plastiko skaza za projekt »Vizualna kontrola ohišij števcev z uporabo umetne inteligence«.

OPEN SRIP DAY: Raziskovanje meja novih tehnologij

OPEN SRIP DAY: Raziskovanje meja novih tehnologij

OPEN SRIP DAY je dogodek, ki smo ga organizirali v okviru Strateško razvojno-inovacijsko partnerstvo (SRIP). Namenjen je bil predstavitvi partnerstva potencialnim novim članom. Dogodek je bil razdeljen v dva dela: prvi del je bil osredotočen na raziskovanje meja novih tehnologij in tehnoloških trendov, ki bodo oblikovali prihodnost do leta 2025. V drugem delu smo se osredotočili na predstavitev delovanja SRIP-a, prepoznavanje tržnih priložnosti, razvoj kompetenc za specifična področja ter oblikovanje prihodnosti digitalnega razvoja v Sloveniji.

Slovenska digitalne rešitve na sejmu Gitex Global 2024

Slovenska digitalne rešitve na sejmu Gitex Global 2024

Slovenija je letos z močno zasedbo ter večjim razstavnim prostorom nastopila na sejmu Gitex Global 2024 v Dubaju, ki velja za enega najpomembnejših dogodkov na področju tehnologije in inovacij. Na sejmu je sodelovalo 11 slovenskih podjetij pod okriljem javne agencije Spirit Slovenija, ki je organizirala skupinsko predstavitev v okviru slovenskega paviljona. Med slovenskimi razstavljavci so bila podjetja, ki delujejo na področju rešitev za digitalizacijo poslovanja in procesov, kot tudi ponujanja pametne infrastrukture, obdelave velikih podatkov, platform za delovanje pametnih mest in skupnosti, itd.

Poenotenje zdravstvenih podatkov: FHIR in OpenEHR se povezujeta za učinkovitejše EHR sisteme

Poenotenje zdravstvenih podatkov: FHIR in OpenEHR se povezujeta za učinkovitejše EHR sisteme

Na spletnem seminarju, ki je potekal 16. oktobra 2024, so trije strokovnjaki razpravljali o konvergenci zdravstvenih standardov FHIR (Fast Healthcare Interoperability Resources) in OpenEHR, z namenom izboljšanja elektronskih zdravstvenih zapisov (EHR) ter oskrbe pacientov.

Umetna inteligenca: Preobrazba upravljanja in analize podatkov

Umetna inteligenca: Preobrazba upravljanja in analize podatkov

V zadnjih letih je umetna inteligenca (AI) postala ključni igralec v svetu podatkovnih tehnologij, ki omogoča podjetjem, da iz množice podatkov pridobijo smiselne in vredne informacije. Zmožnost AI, da obdela, analizira in interpretira velike količine podatkov, je bistveno izboljšala odločanje in inovacije v številnih industrijah.

Znanja s področja umetne inteligence, ki nagovarjajo trenutne zahteve industrije 

Znanja s področja umetne inteligence, ki nagovarjajo trenutne zahteve industrije 

Leta 2023 smo v okviru projekta ARtificial Intelligence Skills Aliance pripravili analizo potreb po veščinah na področju umetne inteligence (UI). V analizi smo se osredotočili na veščine, ki jih potrebujejo (tehnični) strokovnjaki s področja umetne inteligence, vodstveni kader, oblikovalci politik in svetovalci za umetno inteligenco.

Sodelujemo v procesu priprave na razpis skupnega evropskega podjetja EuroHPC za izgradnjo novega visokozmogljivega računalnika in tovarne umetne inteligence (AI Factory)

Sodelujemo v procesu priprave na razpis skupnega evropskega podjetja EuroHPC za izgradnjo novega visokozmogljivega računalnika in tovarne umetne inteligence (AI Factory)

Slovenija je v procesu priprave na razpis skupnega evropskega podjetja EuroHPC za izgradnjo novega visokozmogljivega računalnika in tovarne umetne inteligence, ki bo umeščen v nastajajočem podatkovnem centru v Mariboru. Je del širših prizadevanj za digitalno preobrazbo in pospešeno uporabo umetne inteligence v državi. Slovenija pripravlja prijavo na razpis EuroHPC za sofinanciranje, ki jo koordinira Ministrstvo za digitalno preobrazbo, v pripravo pa so vključeni ključni deležniki na področju visoko zmogljivega računalništva in umetne inteligence.

Verjetnost, da bodo manjša podjetja v prihodnjih letih doživela kibernetski napad, je velika!

Verjetnost, da bodo manjša podjetja v prihodnjih letih doživela kibernetski napad, je velika!

V sklopu meseca kibernetske varnosti je danes na Gospodarski zbornici Slovenija potekala konferenca KIBERNETSKI CUNAMI – Ali smo pripravljeni na spremembe ZInfV?, katere cilj je bil ozaveščanje slovenskih podjetij in organizacij ter širše javnosti o pomembnosti kibernetske in informacijske varnosti.