Evropska unija bo 2. februarja 2025 začela izvajati ključne določbe Akta o umetni inteligenci, ki prepovedujejo uporabo sistemov umetne inteligence (UI) z nesprejemljivim tveganjem. To predstavlja enega izmed najpomembnejših korakov pri regulaciji umetne inteligence v EU.
Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, je na konferenci GoDigital na Brdu pri Kranju v pogovoru z direktorjem Združenja za informatiko in telekomunikacije pri GZS, Nenadom Šutanovcem, razpravljala o umetni inteligenci in ključnem pomenu digitalizacije.
Od 7. do 10. decembra 2024 je pod vodstvom ministra Matjaža Hana slovenska gospodarska delegacija obiskala Riad. Namen obiska je bil poglobiti gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Savdsko Arabijo ter predstaviti priložnosti za sodelovanje v okviru hitro razvijajočega se Savdskega trga.
Kibernetska varnost predstavlja eno izmed petih ključnih stebrov suverenosti države, ki so bili izpostavljeni na 19. vrhu slovenskega gospodarstva na Brdu pri Kranju. V kontekstu sodobnih globalnih izzivov, kjer digitalizacija postaja osrednji dejavnik napredka, je zagotavljanje kibernetske varnosti nepogrešljivo za zaščito tehnološke neodvisnosti in odpornosti pred naraščajočimi kibernetskimi grožnjami. Izzivi in potrebe malih in srednje velikih podjetij
V digitalni dobi so tehnološke inovacije ključne za preoblikovanje industrij, izboljšanje učinkovitosti in ustvarjanje novih možnosti. Digitalni tehnološki gradniki, kot so Internet stvari (IoT), tehnologije 6G, kvantno računalništvo in kriptografija, predstavljajo osnovo za razvoj rešitev, ki niso zgolj tehnološki preboji, temveč strateški temelji za globalni napredek. S podporo tehnologij, kot so polprevodniki in 3D tiskanje, ti gradniki omogočajo razvoj robustnih, varnih in trajnostnih sistemov.
V prazničnem decembrskem vzdušju je 12. decembra 2024 Tehnološki park Ljubljana gostil X(R)mas & Web 4.0 Meetup – dogodek, ki je združil tehnološke navdušence, strokovnjake in podjetnike iz sveta XR-tehnologij in spleta 4.0.
Vaše mnenje šteje! Slovensko gospodarstvo potrebuje vaše sodelovanje, da skupaj prepoznamo ključne potrebe, izzive in priložnosti za uvajanje umetne inteligence in visokozmogljivih računalnikov.
Evropska organizacija DIGITALEUROPE je nedavno razkrila nominirance za prestižno nagrado Future Unicorn Award 2025, ki nagrajuje najbolj obetavna tehnološka podjetja v Evropi. Med izbranci sta tudi slovenski podjetji, naša člana CREAPLUS d.o.o. in Rekono d.o.o., kar predstavlja izjemno priznanje za njuno delo.
V sekciji Tehnološki observatorij v okviru SRIP GoDigital se osredotočamo na prebojne tehnologije, ki oblikujejo prihodnost digitalne Evrope. Ena izmed najbolj perspektivnih tehnologij v tem trenutku je generativna umetna inteligenca (GenAI). V kombinaciji z evropskimi podatkovnimi prostori (*data spaces*) prinaša možnosti za pospešen razvoj, inovacije in nove poslovne modele. V nedavno objavljeni beli knjigi z naslovom "Generativna umetna inteligenca in podatkovni prostori" so podrobno obravnavane sinergije med generativno umetno inteligenco in podatkovnimi prostori.
Katera znanja potrebujejo podatkovni analitiki, NLP inženirji, UI svetovalci in UI vodje? Na projektu Artificial Intelligence Skills Alliance (ARISA) smo pripravili vrsto novih izročkov, ki so namenjeni spodbujanju izobraževanja in usposabljanja na področju umetne inteligence po vsej Evropi. Cilj teh obsežnih gradiv je premostiti vrzeli v znanju in spretnostih na področju umetne inteligence in na področju nadgradnje znanja in prekvalifikacije posameznikov za vloge, povezane z umetno inteligenco, podpreti ponudnike izobraževanj, predstavnike izvršne oblasti (npr. ministrstva,…), vodje v industriji in predstavnike inštitucij znanja.