SRIP GoDigital

Novice


Virtualni svetovi v EU: Zakaj so pomembni in kako se podjetja vključijo



Zakaj so virtualni svetovi ključni za prihodnost?

Evropska unija je v strateškem dokumentu SRIA 2025 jasno izpostavila virtualne svetove kot eno ključnih prioritet digitalne preobrazbe. Gre za digitalna okolja, kjer v realnem času sodelujejo ljudje, algoritmi in naprave – obogateni z umetno inteligenco (AI), razširjeno resničnostjo (XR), 3D tehnologijami, digitalnimi dvojčki in podatkovnimi tokovi.

Za podjetja to ni več vizija prihodnosti – to je realnost, ki se dogaja zdaj. Prve rešitve so že v uporabi v industriji, zdravstvu, izobraževanju in javni upravi.

 

Kaj pomenijo virtualni svetovi za IKT podjetja?

Tako kot so pred desetletjem mobilne aplikacije postale nuja, bodo v prihodnjih letih digitalna okolja in simulacije postala nepogrešljiv del poslovanja. Evropska komisija ta razvoj aktivno podpira in ponuja številne priložnosti:

  • Sofinanciranje za razvoj XR/AI/3D rešitev prek programov, kot sta Horizon Europe in DIGITAL.
  • Dostop do pilotnih okolij v realnih industrijskih, zdravstvenih ali izobraževalnih scenarijih.
  • Vključevanje v evropske standarde in tehnološke ekosisteme (Web 4.0, digitalni dvojčki).
  • Mednarodna validacija in večja kredibilnost za nadaljnji tržni prodor.

 

Kako se lahko podjetje vključi?

1. Analizirajte svojo rešitev: Preverite, ali vaša tehnologija (XR, AI, podatkovna infrastruktura) omogoča digitalno interakcijo ali simulacijo.

2. Pridružite se skupnosti OPENVERSE: https://openverse-network.eu – vstopna točka v evropski ekosistem virtualnih svetov.

3. Najdite partnerje: Uporabite EU "brokerage" dogodke ali platforme – zahteva so najmanj trije partnerji iz treh držav.

4. Prijavite se na aktualni razpis: Npr. HORIZON-CL4-2025-03-HUMAN-16 (rok: 2. 10. 2025).

5. Pilotirajte svojo rešitev: Testiranje v sodelovanju z evropskimi partnerji v realnem okolju.

 

Konkretni primeri: Openverse in Neurotwin

OPENVERSE (Horizon Europe) – Konzorcij 12 partnerjev iz industrije, raziskav in javne uprave. Siemens vodi vzpostavitev Virtual Worlds Association, katere cilj je vključitev 200–350 evropskih organizacij. Projekt razvija standarde, metodologije soustvarjanja in tehnološke temelje za prihodnost evropskih virtualnih svetov.

Neurotwin – Projekt, ki gradi digitalni dvojček človeških možganov za optimizacijo nevrostimulacij pri pacientih z Alzheimerjevo boleznijo in epilepsijo. V pilotni fazi sodeluje 60 pacientov, kjer se uporabljajo MRI in EEG tehnologije. Cilj je prehod rešitve iz raziskovalnega v klinično okolje.

Ta primera dokazujeta, da virtualni svetovi niso le koncept, temveč že danes prinašajo oprijemljive koristi v industriji, zdravstvu in znanosti.

 

Zakaj se odločiti zdaj?

Evropski digitalni ekosistem se aktivno razvija.

Za IKT podjetja to pomeni:

Priložnost za strateška partnerstva

Financiranje z deljenim tveganjem

Vključitev v oblikovanje prihodnjih standardov

Hitrejši vstop na mednarodne trge

Čas za odločitev je omejen – prvi razpisi se zaključijo že jeseni 2025.

Fotogalerija