Nedavno poročilo Skupnega raziskovalnega središča Evropske komisije poudarja 221 nastajajočih tehnologij, ki oblikujejo prihodnost, vključno z umetno inteligenco, digitalnimi dvojčki, medicinskim slikanjem in shranjevanjem energije. Ti "šibki signali" so bili prepoznani s pomočjo naprednih tehnik rudarjenja besedil v znanstvenih publikacijah in patentnih prijavah.
ZDA in Kitajska prevladujeta v znanstvenih raziskavah, vendar Evropa ohranja močan položaj na ključnih področjih, kot so digitalni dvojčki, umetna inteligenca, biotehnologije, energija ter okolje. Evropske institucije pomembno prispevajo k najvplivnejšim 1 % znanstvenih člankov, kar potrjuje kakovost raziskav. Kljub temu pa Evropa zaostaja pri patentiranju, saj vloži manj prijav kot ZDA in Kitajska, kar kaže na vrzel med raziskovalno odličnostjo in komercializacijo.
Ključni izziv ostaja razdrobljenost evropskega raziskovalnega ekosistema. Čeprav je Evropa globalno znanstveno središče, ji primanjkuje velikih, prevladujočih raziskovalnih institucij, ki so značilne za ZDA in Kitajsko, kar omejuje njen vpliv v visokotehnoloških sektorjih. Evropa je močna na področju umetne inteligence, vendar se manj specializira na drugih nastajajočih tehnoloških področjih, kar vzbuja pomisleke glede dolgoročne konkurenčnosti.
Kaj pa IKT?
Poročilo izpostavlja ključne trende na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT). Umetna inteligenca in strojno učenje sta v središču prelomnih inovacij, ki poganjajo napredek na področjih obrambnih mehanizmov proti kibernetskim grožnjam, blockchain tehnologij v dobavnih verigah, zaznavanja deepfake vsebin in varnega računalništva. Varnost in zaupanje ostajata ključna, pri čemer Zero Trust arhitektura in Open RAN oblikujeta prihodnost omrežne infrastrukture. Metaverse in prilagodljivi blockchain-i spreminjajo digitalne transakcije, medtem ko nevromorfno računalništvo in računalništvo na robu (edge computing) pospešujeta obdelavo podatkov v realnem času.
Kitajska in Južna Koreja vodita v specializaciji IKT, medtem ko Evropa tvega zaostanek. Za ohranjanje konkurenčnosti mora regija okrepiti naložbe v digitalno infrastrukturo, nastajajoče IKT rešitve in močnejše strategije komercializacije.
Poročilo poziva k ukrepanju: okrepiti je treba prizadevanja za patentiranje, podpirati obsežne raziskovalne pobude in bolje povezati raziskovalni ekosistem. Brez drznih korakov bi lahko bila vloga Evrope v naslednjem valu digitalnih inovacij ogrožena.
Poročilo tukaj>>