SRIP GoDigital

Novice


Prihodnost SRIP-ov: več povezovanja za večji učinek


Na 12. posvetu Platforme znanja, ki ga je organiziralo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI), so se predstavniki gospodarstva, raziskovalnih institucij in države strinjali, da so Strateška razvojno-inovacijska partnerstva (SRIP) ključno orodje za dvig konkurenčnosti Slovenije. Dogodek je bil priložnost za oceno preteklih dosežkov in oblikovanje konkretnih usmeritev za prihodnost.

Osrednja tema razprav je bila prihodnost Strateško razvojno-inovacijskih partnerstev (SRIP), pri čemer je bila posebej izpostavljena EU Uredba STEP (Platforma za strateške tehnologije za Evropo), ki bo močno vplivala na razvojne usmeritve Slovenije. Prav tako je bilo poudarjeno, da Slovenija potrebuje stabilen sistem financiranja inovacij tako za podjetja kot znanost, hitrejše ukrepanje države in večjo sinergijo med deležniki. Med pomembnimi poudarki posveta je bila tudi nujnost izboljšanja sistema javnih spodbud za inovacije.

Andreja Lampe, direktorica SRIP GoDigital iz Združenja za informatiko in telekomunikacije pri GZS, je na okrogli mizi poudarila pomen dolgoročnega in strateškega povezovanja: Če želite iti hitro, pojdite sami. Če želite iti daleč, pojdite skupaj. SRIP-i so odprli številne nove povezave in priložnosti, vendar potrebujemo vztrajnost in kontinuiteto. SRIP GoDigital je novo partnerstvo, zato smo partnerstvo lahko oblikovali z dosedanjimi izkušnjami in z obsežno raziskavo o tem, kje je globalni tržni potencial in na katerih področjih imamo v Sloveniji kritično maso kompetenc.

Med ključnimi izzivi je izpostavila:

  • Ključno je povezovanje v večje grozde, saj bomo le tako dosegli ekonomijo obsega in ustvarili kritično maso kompetenc za vodenje grozdov ter tudi olajšali povezovanje organizacij v mednarodne vrednostne verige.
  • Gospodarstvo mora prevzeti aktivnejšo vlogo pri vlaganjih v razvoj, saj najbolje razume, kam usmeriti sredstva za največji učinek.
  • Znanost mora bolje slediti potrebam gospodarstva in skupaj z njim soustvarjati skupno raziskovalno agendo.
  • Država mora zagotoviti boljše usklajevanje ukrepov in sprejeti inovacijska partnerstva kot ključnega partnerja pri razvoju ekosistema.

Jasen signal za prihodnost: nadaljevanje razvoja SRIP-ov

Posvet je prinesel jasno sporočilo – SRIP-i so odprli številne nove povezave in priložnosti za nadaljnji razvoj inovacijske dejavnosti v Sloveniji, zato jih je nujno razvijati naprej. Prisotni so se strinjali, da je ključno nadaljevati s partnerskim pristopom, ki temelji na odprtem dialogu, skupnih ciljih in usmeritvah v skupno prihodnost. Izpostavljeni so bili tudi primeri sodelovanja univerz pri razvoju kadrov in inovacij, saj brez strateških vlaganj v človeški kapital ni mogoče zgraditi dolgoročno uspešnega inovacijskega ekosistema.

Sklepna misel dogodka je poudarila potrebo po sodelovanju, dolgoročni stabilnosti raziskovalnega in inovacijskega sistema, hitrejšem odzivanju na globalne trende ter skupnih prizadevanjih države in deležnikov za konkurenčnejšo Slovenijo.

Na posvetu so nastopili direktor IJS, prof. dr. Boštjan Zalar, državni sekretar dr. Jure Gašparič, direktor Kemijskega inštituta, prof. dr. Gregor Anderluh in iz GZS g. Žiga Lampe. Prvo okroglo mizo so krojili dr. Tatjana Zagorc, GZS, g. Marko Hren, MKRR, ga. Tanja Mohorič, ACS in doc. dr. Igor Kovač, IJS. Na drugi okrogli mizi so sodelovali ga. Nina Meglič, ŠGZ, dr. Alenka Rožaj Brvar, SIS-EGIZ, ga. Andreja Lampe, GZS in dr. Tomaž Boh, MVZI. Posvet je moderirala ga. Anja Markovič.

Več o ključnih ugotovitvah posveta preberite tukaj>>





 
loading