SRIP GoDigital

Novice


Slovenija gre v CERN: Nov zagon za IKT in inovacije

Slovenija je na pragu polnopravnega članstva v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (CERN), kar odpira številne priložnosti za znanost in gospodarstvo. S polnopravnim članstvom bodo slovenski znanstveniki pridobili neomejen dostop do najsodobnejše raziskovalne infrastrukture, kar bo omogočilo intenzivnejše sodelovanje v mednarodnih raziskovalnih projektih. Poleg tega bodo slovenska podjetja imela poln dostop do CERN-ovih javnih naročil, kar vključuje priložnosti za razvoj in dobavo vrhunske tehnologije.

CERN je skozi svojo zgodovino pomembno prispeval k razvoju informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT). Eden najpomembnejših dosežkov je razvoj svetovnega spleta (World Wide Web), ki ga je leta 1989 v CERN-u zasnoval Tim Berners-Lee. Ta inovacija je revolucionarno spremenila način dostopa do informacij in komunikacije ter postavila temelje za sodobni internet.

Poleg tega je CERN pionir na področju računalniških omrežij in distribuiranega računalništva. Za potrebe obdelave ogromnih količin podatkov, ki jih generirajo njihovi eksperimenti, so razvili globalno mrežo računalniških centrov, znano kot Grid računalništvo. Ta infrastruktura omogoča učinkovito shranjevanje, obdelavo in analizo podatkov ter je prispevala k napredku na področju visokozmogljivega računalništva.

Superračunalnik Vega, ki je nameščen v Institutu informacijskih znanosti v Mariboru, predstavlja ključno infrastrukturo za podporo raziskavam, povezanim s CERN-om. V letu 2021 je bil največji delež njegovih zmogljivosti namenjen prav tem raziskavam. Ker je na področju visokoenergijske fizike vedno premalo računskih virov, je uporaba superračunalnika Vega ključnega pomena za obdelavo podatkov iz eksperimentov CERN-a.

Sodelovanje s CERN-om bo slovenskim IKT podjetjem omogočilo dostop do vrhunskih znanj in tehnologij ter spodbudilo inovacije, kar bo okrepilo njihovo konkurenčnost na globalnem trgu.

Fotogalerija