SRIP GoDigital

Novice


Generativna umetna inteligenca, AI Factories in podatkovni prostori: nova priložnost za digitalno Evropo



Prebojne tehnologije za prihodnost Evrope


V sekciji Tehnološki observatorij v okviru SRIP GoDigital se osredotočamo na prebojne tehnologije, ki oblikujejo prihodnost digitalne Evrope. Ena izmed najbolj perspektivnih tehnologij v tem trenutku je generativna umetna inteligenca (GenAI). V kombinaciji z evropskimi podatkovnimi prostori (*data spaces*) prinaša možnosti za pospešen razvoj, inovacije in nove poslovne modele.

Sinergija med GenAI, AI Factories in podatkovnimi prostori

V nedavno objavljeni beli knjigi, ki jo je pripravil Data Spaces Support Center (DSSC), so podrobno obravnavane sinergije med generativno umetno inteligenco in podatkovnimi prostori. Poudarjeno je, kako podatkovni prostori omogočajo varno deljenje podatkov med udeleženci, kar je ključno za razvoj kakovostnih modelov umetne inteligence. Podatkovni prostori, ki temeljijo na skupnih standardih in načelih, ponujajo možnosti za izkoriščanje podatkov na način, ki je skladen z evropskimi vrednotami, kot so zaupanje, zasebnost in poštenost v vrednostnih verigah.

Pomembno vlogo v tem procesu bodo igrale tudi AI Factories, ki so načrtovane kot odprti ekosistemi za razvoj in treniranje modelov umetne inteligence, podprti z evropskimi superračunalniki. AI Factories bodo združevale ključno infrastrukturo, podatke in strokovnjake, potrebne za razvoj generativne umetne inteligence, ter s tem omogočale dostop do vrhunskih tehnologij malim in srednjim podjetjem ter startupom. To bo spodbujalo inovacije in krepilo konkurenčnost evropskega gospodarstva na globalni ravni.

AI Factories in podatkovni prostori bodo delovali v tesni povezavi, saj bodo podatkovni prostori omogočali dostop do kakovostnih in raznolikih podatkov, ki so ključni za razvoj in treniranje modelov umetne inteligence v AI Factories. Ta sinergija bo omogočila, da bodo AI Factories lahko uporabljale podatke iz različnih sektorjev, kar bo prispevalo k večji prilagodljivosti in natančnosti modelov. Poleg tega bodo podatkovni prostori zagotavljali skladnost z evropskimi regulativami in standardi glede varnosti in zasebnosti, kar bo ključnega pomena za zaupanje uporabnikov v rešitve, razvite v AI Factories. Sodelovanje med obema bo tako pospešilo razvoj inovativnih rešitev in spodbudilo širšo uporabo umetne inteligence v različnih gospodarskih sektorjih.

Izzivi in priložnosti za Evropo

Evropa se sooča s številnimi izzivi na področju generativne umetne inteligence, med katerimi so potreba po večji dostopnosti podatkov, regulativni okvirji, potreba po večji računski moči in primanjkljaj ustreznih veščin. Podatkovni prostori že odgovarjajo na nekatere izmed teh potreb, še posebej na področju dostopa do raznolikih in kakovostnih podatkovnih nizov, potrebnih za treniranje modelov umetne inteligence. Poleg tega podatkovni prostori omogočajo ekosistemski pristop, ki spodbuja sodelovanje med deležniki, ustvarjanje novih partnerstev in poslovnih priložnosti.

Uspešni primeri in prihodnost

V beli knjigi DSSC so navedeni tudi konkretni primeri, kako lahko podatkovni prostori prispevajo k razvoju umetne inteligence. Predstavljeni so uspešni projekti na različnih področjih, od medijev do zdravstva, ki dokazujejo vrednost podatkovnih prostorov za razvoj generativne umetne inteligence v Evropi.

Povzetek pripravila Andreja Lampe, in Flavio Fuart.

Za več informacij si lahko preberete celotno belo knjigo na spletni strani Data Spaces Support Center tukaj>>



Fotogalerija