SRIP GoDigital

Novice


OPEN SRIP DAY: Raziskovanje meja novih tehnologij

OPEN SRIP DAY je dogodek, ki smo ga organizirali v okviru Strateško razvojno-inovacijsko partnerstvo (SRIP). Namenjen je bil predstavitvi partnerstva potencialnim novim članom. Dogodek je bil razdeljen v dva dela: prvi del je bil osredotočen na raziskovanje meja novih tehnologij in tehnoloških trendov, ki bodo oblikovali prihodnost do leta 2025. V drugem delu smo se osredotočili na predstavitev delovanja SRIP-a, prepoznavanje tržnih priložnosti, razvoj kompetenc za specifična področja ter oblikovanje prihodnosti digitalnega razvoja v Sloveniji.

Prednosti članstva v SRIP GoDigital

Članstvo v partnerstvu SRIP GoDigital je plačljivo, vendar ponuja številne priložnosti, ki so ključne za uspeh tehnoloških podjetij. Člani bodo imeli priložnost za:

  • Mreženje z vizionarji in strokovnjaki iz industrije,
  • Dvigo kompetenc z usposabljanji in delavnicami,
  • Raziskovanje možnosti za internacionalizacijo,
  • Sodelovanje v razvojnih projektih, ki spodbujajo inovacije.

Teme dogodka

Dogodek je ponudil globok vpogled v aktualne tehnološke trende in prihodnje izzive. Strokovnjak iz podjetja Gartner je predstavil naslednje ključne teme:

  • Vpliv kvantnega računalništva na sodobne varnostne protokole in nujnost prehoda na post-kvantno kriptografijo,
  • Hitro rastoče tveganje dezinformacij in lažnih novic, ki ogrožajo digitalno zaupanje,
  • Etične dileme umetne inteligence, ki zahtevajo jasne smernice za odgovorno uporabo,
  • Naraščajoče potrebe po kibernetski varnosti in zaščiti podatkov, še posebej v luči napredne tehnologije in povečanih digitalnih prevar.

Poudarki

  • Digitalna integriteta: Gartnerjev strokovnjak je izpostavil pomen ohranjanja digitalne integritete organizacij. Zlasti v luči naprednih tehnologij, ki lahko hitro spodkopljejo blagovno znamko, opozarja na rastoči trend digitalnih prevar, kjer kriminalci izkoriščajo napredno avdio in video tehnologijo za ponarejanje osebnih podatkov in zlorabe na videokonferencah.
  • Kvantno računalništvo: Potencial kvantnih tehnologij za razbijanje sodobne enkripcije bo zahteval prehod na post-kvantno kriptografijo. V prihodnosti bodo razvite metode za obvladovanje trenutnih varnostnih protokolov, kar pomeni, da bodo podjetja morala že zdaj začeti načrtovati ustrezne varnostne rešitve.
  • IoT in senzorska tehnologija: Strokovnjak je predstavil priložnosti, ki jih prinaša internet stvari (IoT) in nove senzorske tehnologije. Te omogočajo realnočasovno spremljanje proizvodnih procesov in zagotavljanje sledljivosti izdelkov, kar lahko korenito spremeni industrijske prakse in poveča kakovost izdelkov.
  • Energetska učinkovitost in zelena energija: Vpliv energetske krize na podatkovne centre je bil prav tako izpostavljen. Rastoče potrebe po shranjevanju podatkov in računalniški moči vodijo v eksponentno rast porabe energije. Strokovnjak je predstavil strategije za energetsko učinkovito upravljanje IT infrastrukture ter izpostavil priložnosti za države, ki imajo dostop do zelene energije.
  • Povečana uporaba robotov: Zanimiv podatek je, da bo velika večina ljudi v prihodnjih letih imela izkušnje z uporabo robotov, kar bo zahtevalo prilagoditve v številnih industrijah.

Zaključna diskusija

Dogodek se je zaključil z razpravo o etiki in odgovornosti, ki ju prinaša širša uporaba umetne inteligence. Pomemben poudarek je bil na transparentnosti in integriteti podatkov, saj bosta to ključna elementa za ohranjanje zaupanja v digitalnem ekosistemu.

Kontakt

Če vas zanima članstvo v partnerstvu SRIP GoDigital, se obrnite na Mateja Kirna (matej.kirn@tp-lj.si) za osebni pogovor.

Fotogalerija