Na spletnem seminarju, ki je potekal 16. oktobra 2024, so trije strokovnjaki razpravljali o konvergenci zdravstvenih standardov FHIR (Fast Healthcare Interoperability Resources) in OpenEHR, z namenom izboljšanja elektronskih zdravstvenih zapisov (EHR) ter oskrbe pacientov.
Iztok Štotl, član Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS) in Sekcije ZIT eZdravje, je na dogodku zastopal stališča evropskih zdravnikov (CPME). Poudaril je, da morajo biti EHR sistemi oblikovani tako, da so uporabniku prijazni in pregledni, kar zdravstvenim delavcem omogoča osredotočanje na klinične naloge namesto administrativnih bremen. Sistem bi moral spodbujati sodelovanje med izvajalci zdravstvenih storitev in pacienti ter graditi zaupanje. Štotl je izpostavil potrebo po večjem vključevanju bolnikov in zdravstvenih delavcev v razvoj vsebin in standardov elektronskega zdravstvenega zapisa, do katerega pa lahko pride le z oblikovanjem široko sprejetega standarda, kot »skupnega jezika« za sodelovanje pri razvoju EHR sistemov. Šele na podlagi jasno definiranega skupnega informacijskega ogrodja bodo ti sistemi lahko resnično podpirali klinično delo.
Grahame Grieve, vodja projekta FHIR, je razložil ključno vlogo FHIR pri omogočanju izmenjave zdravstvenih podatkov med različnimi informacijskimi sistemi v zdravstvu. Poudaril je izzive, ki jih prinaša popolna standardizacija, ob tem pa opozoril na potrebo po prilagodljivosti zaradi razlik v kliničnih praksah med institucijami. FHIR omogoča komunikacijo med sistemi, kar je ključno tudi za vzpostavitev nacionalnih in javnih zdravstvenih registrov.
Rachel Dunscombe, izvršna direktorica OpenEHR International, je pojasnila, da OpenEHR zagotavlja standardiziran podatkovni model, ki omogoča dolgotrajno sledenje pacientom skozi vse življenjsko obdobje. OpenEHR-jev klinično voden in skupnostno usmerjen pristop omogoča enoten vir resnice za podatke o pacientih, kar podpira interoperabilnost in globalno konsistentnost zdravstvenih podatkov.
Po dogodku je dr. Iztok Štotl za ZIT izjavil: " Na predavanju sem zastopal evropske zdravnike, je pa to približevanje standardov seveda zelo aktualno tudi za dogajanje v Sloveniji. Ta konverzija formatov predstavlja tektonski premik na področju EHR in sem zelo hvaležen Zdravniški zbornici Slovenije in Evropskemu združenju zdravnikov (CPME), da sem lahko sodeloval v razpravi med tema dvema poloma na svetovni ravni."
Dogodek je poudaril nujnost sodelovanja med omenjenima standardoma za vzpostavitev "skupnega temeljnega" pristopa, s katerim bi dosegli večjo združljivost, manjšo kompleksnost in večjo učinkovitost EHR sistemov v evropskem zdravstvenem prostoru. ZIT podpira tovrstne iniciative, ki so ključne tudi za vzpostavitev Evropskega zdravstvenega podatkovnega prostora (EHDS) ter omogočajo trajnosten razvoj zdravstvenih tehnologij in izboljšano oskrbo pacientov v Evropski uniji.
V tem kontekstu ima Evropski zdravstveni podatkovni prostor (EHDS) ključno vlogo, saj omogoča poenoteno in varno izmenjavo zdravstvenih podatkov med državami članicami EU. EHDS spodbuja inovacije in razvoj digitalnih zdravstvenih rešitev, ki temeljijo na skupnih standardih, kot sta FHIR in OpenEHR, kar prispeva k izboljšanju oskrbe pacientov in boljši dostopnosti zdravstvenih storitev. Z uveljavitvijo EHDS bodo pacienti in zdravstveni delavci imeli boljši dostop do zdravstvenih podatkov v različnih državah EU, kar pomeni bolj usklajeno, učinkovito in varno zdravstveno varstvo na evropski ravni.
Več informacij tukaj
POSNETEK razprave