Med letošnje finaliste za nagrado GoDigital 2024 so se uvrstila tri podjetja s projekti, ki izstopajo po svoji uporabi naprednih tehnologij, in sicer podjetje CREAPLUS d.o.o. je nominirano za projekt "Odkrivanje anomalij in izboljšanje nadzora kakovosti proizvodne linije s pomočjo umetne inteligence", ELES d.o.o. s projektom "VegeLine – Uvedba upravljanja z vegetacijo" ter INEA d.o.o. za projekt "Vizualna kontrola ohišij števcev z uporabo umetne inteligence",
O NOMINIRANIH PROJEKTIH:
OPIS PROJEKTA CREAPLUS d.o.o. Odkrivanja anomalij in izboljšanje nadzora kakovosti proizvodne linije s pomočjo umetne inteligence
Podjetje CREAPLUS je v sodelovanju z Belinko Perkemija uvedlo AI platformo, ki zaznava več kot 90 % potencialnih težav v proizvodnji in s tem bistveno izboljšuje njeno učinkovitost. To prispeva k stabilnejši in zanesljivejši proizvodni liniji ter zmanjšuje izpade. Pričakovani donos investicije (ROI) presega 200 % zaradi zmanjšanja stroškov in števila prekinitev. Poleg tega so z novo tehnologijo zmanjšali odpadke in izboljšali delovne pogoje, kar omogoča hitrejše ukrepanje pri težavah.
OPIS PROJEKTA Eles d.o.o. VegeLine - Uvedba upravljanja z vegetacijo
Podjetje ELES je razvil napredno aplikacijo za napoved rasti vegetacije, ki omogoča učinkovitejše načrtovanje vzdrževalnih posegov na daljnovodnih trasah. Aplikacija uporablja podatke laserskega snemanja, vrste vegetacije, terenske značilnosti in vremenske podatke za izračun področij, kjer bo v prihodnosti potrebna sečnja ali prirezovanje. To omogoča boljšo preglednost in optimizacijo vzdrževanja visokonapetostnega omrežja, saj tretjina omrežja poteka po gozdnih površinah. Aplikacija je integrirana z obstoječimi sistemi za upravljanje s sredstvi in prostorskimi informacijami v družbi ELES.
OPIS PROJEKTA Inea d.o.o. Vizualna kontrola ohišij števcev z uporabo umetne inteligence
Inea d.o.o. je v podjetju Plastika Skaza d.o.o. na liniji za brizganje 3K ohišij za plinske števce implementirala rešitev avtomatizirane vizualne kontrole izdelkov, ki temelji na naprednem AI modelu, razvitim posebej za ta produkt. Avtomatizacija preverjanja je omogočila večjo učinkovitost proizvodnje, zmanjšala število napak in izmet, ter prispevala k cilju popolnoma avtomatizirane proizvodnje brez podaljšanja proizvodnega cikla.
Strokovna komisija/programski svet za izbor nagrade GoDigital 2024 je bila: