SRIP GoDigital

Novice


Znani nominiranci za nagrado GoDigital




Znani so trije finalisti za nagrado GoDigital za najboljši digitalni projekt leta 2024,
ki jo podeljuje Gospodarska zbornica Slovenije v sodelovanju z Združenjem za informatiko in telekomunikacije.


Med letošnje finaliste za nagrado GoDigital 2024 so se uvrstila tri podjetja s projekti, ki izstopajo po svoji uporabi naprednih tehnologij, in sicer podjetje  CREAPLUS d.o.o. je nominirano  za projekt "Odkrivanje anomalij in izboljšanje nadzora kakovosti proizvodne linije s pomočjo umetne inteligence",  ELES d.o.o. s projektom "VegeLine – Uvedba upravljanja z vegetacijo" ter INEA d.o.o. za projekt "Vizualna kontrola ohišij števcev z uporabo umetne inteligence", 

Vsi trije projekti so odlični primeri inovativne uporabe umetne inteligence v praksi in se skladajo z rdečo nitjo letošnje konference GoDigital, ki poudarja revolucijo AI.

Namen nagrade je promocija najboljših digitalnih projektov v Sloveniji, pospeševanje izmenjave izkušenj med uporabniki ter povečanje zavedanja o koristih digitalnih rešitev. Nagrada poudarja, da se v lokalnem okolju izvajajo vrhunski, sodobni in mednarodno konkurenčni projekti. Letos jo bomo podelili že tretjič, pri čemer nagrajujemo kakovost, izvirnost, inovativnost, učinkovitost in tehnično dovršenost digitalnih projektov.

"V Sloveniji se lahko pohvalimo z vrhunskimi digitalnimi projekti, kar dokazujejo pretekle nagrade GoDigital. Letos, s posebnim poudarkom na preboju umetne inteligence, ki je glavna tema konference GoDigital , nagrada ne le krepi prepoznavnost naše IKT-industrije, temveč tudi izpostavlja, kako AI in druge tehnologije lahko pospešijo trajnostni razvoj, konkurenčnost in produktivnost," pravi Nenad Šutanovac, direktor Združenja za informatiko in telekomunikacije.

Zmagovalno podjetje bo razglašeno na konferenci GoDigital – Revolucija AI , ki bo potekala 19. novembra 2024 na Brdu pri Kranju.  

O NOMINIRANIH PROJEKTIH:

 

OPIS PROJEKTA CREAPLUS d.o.o.
Odkrivanja anomalij in izboljšanje nadzora kakovosti proizvodne linije s pomočjo umetne inteligence

Podjetje CREAPLUS je v sodelovanju z Belinko Perkemija uvedlo AI platformo, ki zaznava več kot 90 % potencialnih težav v proizvodnji in s tem bistveno izboljšuje njeno učinkovitost. To prispeva k stabilnejši in zanesljivejši proizvodni liniji ter zmanjšuje izpade. Pričakovani donos investicije (ROI) presega 200 % zaradi zmanjšanja stroškov in števila prekinitev. Poleg tega so z novo tehnologijo zmanjšali odpadke in izboljšali delovne pogoje, kar omogoča hitrejše ukrepanje pri težavah.

OPIS PROJEKTA  Eles d.o.o.
VegeLine - Uvedba upravljanja z vegetacijo

Podjetje ELES je razvil napredno aplikacijo za napoved rasti vegetacije, ki omogoča učinkovitejše načrtovanje vzdrževalnih posegov na daljnovodnih trasah. Aplikacija uporablja podatke laserskega snemanja, vrste vegetacije, terenske značilnosti in vremenske podatke za izračun področij, kjer bo v prihodnosti potrebna sečnja ali prirezovanje. To omogoča boljšo preglednost in optimizacijo vzdrževanja visokonapetostnega omrežja, saj tretjina omrežja poteka po gozdnih površinah. Aplikacija je integrirana z obstoječimi sistemi za upravljanje s sredstvi in prostorskimi informacijami v družbi ELES.

OPIS PROJEKTA  Inea d.o.o.
Vizualna kontrola ohišij števcev z uporabo umetne inteligence

Inea d.o.o. je v podjetju Plastika Skaza d.o.o. na liniji za brizganje 3K ohišij za plinske števce implementirala rešitev avtomatizirane vizualne kontrole izdelkov, ki temelji na naprednem AI modelu, razvitim posebej za ta produkt. Avtomatizacija preverjanja je omogočila večjo učinkovitost proizvodnje, zmanjšala število napak in izmet, ter prispevala k cilju popolnoma avtomatizirane proizvodnje brez podaljšanja proizvodnega cikla.

Strokovna komisija/programski svet za izbor nagrade GoDigital 2024 je bila:

    • Viktor Brajak (Medius),
    • Marjana Majerič (GZS),
    • Igor Hostnik (Actual I.T.),
    • Marko Štefančič (Gartner),
    • Igor Zorko (ZIT),
    • Boštjan Mešič (Kontron),
    • Nenad Šutanovac (ZIT).

 




 

Fotogalerija